2+1 valós tény az életmódok és étrendek útvesztőjében!

2017. július 25. 21:31 - Orlovácz Beatrix

1. Fogyókúrás étrend

2. Súlymegtartó étrend

3. Egészségtudatos életmód

 

Rengeteg üzenetet kapok fogyókúrával, diétával, súlymegtartással és életmódváltással kapcsolatban. Rengeteg fogyókúra, hízás és fogyás majd ismételt visszahízás után, majd sok-sok rosszul megválasztott étrendet követően idejét érzem, hogy bővebben kifejtsem a véleményem ezen témáról. 

Az első és legfontosabb véleményem szerint, hogy tisztában kell legyünk vele, hogy mi a cél. Cél nélkül neki indulni az útnak lehetséges, de felesleges. El kell döntenünk, hogy mit szeretnénk kapni a folyamat végén és miért is kezdünk bele. Nem mindegy, hogy fogyókúrázunk, súlyt tartunk vagy szimplán egy egészségesebb és tudatosabb életre vágyunk. Bár egynek tűnik laikus szemmel mégis teljesen más mindegyik. 

Fogyókúra

poszt2.jpg

Fogyókúráról, diétáról akkor beszélünk, amikor megszületik a fejünkben, de leginkább a szívünkben egy döntés, hogy ez így nem mehet tovább. Mindegy is valójában, hogy sok plusz súlytól szeretnénk megszabadulni vagy mindössze 1-2 kilótól. Az út maga ugyan az, mindössze az időtartam változik. Ez egy nagy kitartást igénylő, megszorításokkal teli időszak. Az átlag élelmiszerek teljesen kiesnek az étkezésünkből és felváltják a kisebb kalória tartamú, energiaszegényebb étkezések a helyüket. A mai széles piaci kínálatban megtalálhatja mindenki a magáét, mindössze szerintem törekedni kell a természetességre és nem bedőlni a csodaszereknek. Csodaszerek nincsenek. Amit megeszünk attól hízunk vagy fogyunk. A fogyókúránk ideje alatt mindenképpen az elsődleges az egészségünk kell legyen. Inkább lassabb ütemben, de egészségesen kell elérjük a célunkat. Egy feladat, kihívás. Több mint 20 kiló súlyfelesleg leadása után biztosan állíthatom, hogy nem egy teljesíthetetlen feladat, egyet azonban tudatosítani kell magunkban. A hétköznapi tudatban a fogyókúrás időszak egy szenvedésként foglal helyet.

Nem szenvedés, ha megfelelő diétát alkalmazunk. Az igazi szenvedés, amikor az ember megbukik maga előtt és egy életet tölt el egy olyan testben, amit nem szeret.

Ez egy időszak, aminek idővel vége és ezt követ egy jóval lazább időszak, ami akár egy egész életet átölelhet. Mint említettem ezen időszakban jóval nagyobb megszorítások vannak. Sokan feladják az elején, mert nem megfelelő étkezés mellett teszik le a voksukat és rosszul tájékozottak. Az nem fogyókúra, hogy a fehér kenyeret leváltjuk teljes kiőrlésűre. Javaslom szakember, táplálkozási tanácsadó felkeresését és segítségének igénybe vételét, hogy gördülékenyen menjen ez a folyamat.

 

Súlymegtartás

poszt3.jpg

Sokan összetévesztik a fogyókúrával. Itt azonban nem a fogyás a cél, hanem az elért álomsúly megtartása és egy hosszútávon kivitelezhető élet kialakítása. Ez az időszak a fogyás utáni időszak, amit mint említettem, akár egy egész életet a továbbiakban átölelhet. Többféle alapanyag, változatosabb étkezés és szabadabb életérzés. Nincs szigorúan előírt étrend. A megtanult étkezési szokás kibővítéséről szól, saját ízlésünk szerint. Egyet azonban nem szabad elfelejteni. Nem a diéta előtti életmód visszavezetéséről szól, mert akkor a régi súlyunk is hamarosan megjelenik az életünkben. Véleményem szerint ez egy sokkal nehezebb időszak, még az ember rá nem érez az ízére. Ez az Életmódváltás időszaka. Nincs fogyás és súlymegtartás, ha nem váltunk életmódot. Sokszor lefogytam, majd vissza-vissza találtam a régi étkezési szokásomhoz és mindig vissza is kúsztak a leadott kilók. Talán ez a szakasz a leghosszabb az út folyamán, mert életünk végéig tapasztaljuk, alakítgatjuk a saját életünk és ízlésünk szerint. Egy jó fogyókúrás szakaszt követően azonban megkönnyíthető a folyamat.

Nem az a nehéz, ami örömöt hoz az ember életébe, hanem ami hátráltatja és leépíti.

Amikor egy fogyókúrás időszak sikeres, akkor nő az egyén önbizalma és rengeteg jó érzés társul hozzá. Egy jó szakember átsegít ezen időszakon is és könnyebb lesz, mint valaha gondoltad volna. Egy jó súlymegtartó szakasz egy élethosszon át fenntartható és kivitelezhető.

 

Egészségtudatos életmód

 

poszt1.jpg

Ez a rész az, amit általában szeretünk összekeverni. Nem mindegy, hogy valaki azért változtatja meg a táplálkozását, mert ételallergiás, valamilyen betegsége van vagy szimplán szeretne egészséges lenni vagy fogyni szeretne. A fehér liszt lecserélése például teljes kiőrlésű lisztre erre a szakaszra érvényes. A tudatos, odafigyeléses szakaszra. Amikor az alapanyagokat egészségügyi szempontból változtatjuk meg, de a táplálkozásunk fő irányvonala megmarad. Esetleg egy-egy alapanyagot /pl. tejtermék/ kihagyunk az étkezésünkből, de az alap étkezésünk megmarad. Ez legalább annyira nehéz folyamat, mint egy fogyókúra, mindössze nem azt a célt szolgálja. 

 

Tanulság:

Amennyidben fogyókúrában gondolkozol járd körbe a kínálati piacot. Térképezd fel, készíts a saját pénztárcádnak, idődnek megfelelő tervet és úgy válassz. Ne hirtelen felindulásból, mert minden kezdet meghatározó. Amennyiben elsőre csalódás éri az embert ösztönösen nehezebben vágunk bele másodszorra egy folyamatba. Nehezebben szavazunk bizalmat és ez által csökken a sikerélményünk. 

 

Merj változtatni az életeden!

Egy sikeres élet alapfeltétele, hogy szeresd azt az embert, akivel a nap 24 órájában együtt élsz, aki ismeri minden gondolatod, aki elől nem menekülhetsz,  aki megnehezíti vagy megkönnyíti a mindennapjaidat: ÖNMAGAD!

 

www.izorgia.blog.hu

 

Ízorgia

 

B.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://izorgia.blog.hu/api/trackback/id/tr5612690397

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása